خصوصیات سنگ گرانیت

در ایران معادن بسیاری وجود دارد که سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند. سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج، برش و صیقل، نسبتاًگران است به همین دلیل بیشتر در نمای ساختمان های مهم به کار برده می شود. از این سنگ برای کف سازی، پیاده روسازی و راه سازی نیز استفاده می گردد. از گرانیت در ایران به دلیل دارا بودن منابع کافی به مقدار زیاد استفاده می شود. در ایران معادن بسیاری وجود دارد که سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند.

دانستنی هایی در مورد سنگ گرانیت

با توجه به بررسيهاي انجام شده بر روي مشخصات فيزيكي و مكانيكي سنگهاي گرانيتي و همچنين معادن سنگهاي گرانيتي ايران نتايج زير حاصل شده است:
1. در تجارت سنگهاي تزئيني واژه گرانيت به هر سنگ آذرين (نفوذي، خروجي و متامورفيك) كه قابل برش ساب و صيقل باشد گفته مي‌شود به همين علت دسته وسيعي از سنگها جز‍ء اين خانواده قرار خواهند گرفت.
2. وجود كوارتز در سنگ گرانيت باعث بالا رفتن مقاومت گرانيت و سايندگي آن مي‌شود و اين امر باعث مي‌شود كه استخراج گرانيت نسبت به استخراج سنگهاي تزئيني ديگر (سنگهاي نرم) مشكلتر باشد .
3. كاني گروه ميكا كه جزء كانيهاي اصلي گرانيت مي­باشد بشكل صفحه‌اي است و سختي آن در جهت صفحه كاني و عمود بر آن متفاوت است .
4. اكثر فلدسپاتها كه جزء اصلي گرانيت هستند دو كليواژ خوب عمود بر هم دارند.
5. اكثر گرانيتها بصورت توده‌اي (باتوليت و استوك) هستند.

  • سنگ خارایا سنگ گرانيت سنگي است که از سرد شدن توده‌هاي مذاب سنگ‌ها تشکيل گرديده است.

  • سنگ گرانيت سمبل سختي، مقاومت و دوام بالاوهمچنين نگهداري از این سنگ راحتر و عمر آنها بيشتر است

  • سنگ گرانیت باداشتن زيبايي خيره کننده، مقاومت بالا، دوام و ماندگاري و تنوع طرح و رنگ سنگ خوبی است 

  • از آنجائيکه سختي گرانيت بالا مي‌باشد لذا هزينه برش و فرآوري سنگ‌هاي گرانيتي بيشتر از سنگ‌هاي آهکي مي‌باشد

گرانیت سنگی آذرین است که از مهم ترین سنگ های طبیعی می باشد که کاربرد ساختمانی وسیع دارند. این سنگ از نظر سختی به حدی قوی است که بعد از الماس رتبه بندی شده است.این سختی بالا مزیت مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و ضربه و خوردگی را برای این سنگ ایجاد کرده. ولی از طرف دیگر برش و فراوری آن را نیز سخت و طولانی کرده است.

خصوصیات دیگر سنگ گرانیت

این سنگ در برابر حرارت زیاد نیز مقاومت خوبی دارد و از مقاوم ترین سنگها در برابر دمای بالا است. در آشپزخانه ها حرارت معمولا بالاست و اینجاست که کاربرد سنگ گرانیت بسیار مطلوب می نماید.البته نباید زیاد مدت بالایی این سنگ را در معرض حرارت قرار داد. چون سطح رویی گرم و سطح زیرین سرد شده و باعث ترک خوردن آن می تواند بشود.خصوصیت دیگر سنگ گرانیت این است که جذب آب بسیار پایین دارد و در آشپزخانه و نماهایی در مناطق پر بارش بسیار برای استفاده مناسب می باشد. چون این سنگ جذب آب پایین دارد و تخلخلش نیز کم است، نطافتش هم بسیار ساده و سریع خواهد بود.

By |2019-03-28T15:15:16+00:00مارس 28th, 2019|Architecture, Buildings, Construction, اخبارومقالات|